ⓘ HMCS Matane oli Kanadan laivaston vuonna 1943 palvelukseenotettu River-luokan fregatti toisessa maailmansodassa. Alus on ollut ainoa näin nimetty Kanadan laivas ..

                                     

ⓘ HMCS Matane

HMCS Matane oli Kanadan laivaston vuonna 1943 palvelukseenotettu River-luokan fregatti toisessa maailmansodassa. Alus on ollut ainoa näin nimetty Kanadan laivastossa.

                                     

1. Palvelus

Alus tilattiin lokakuussa 1941 Canadian Vickersiltä Quebecistä ja sen köli laskettiin 23. joulukuuta 1942. Alus laskettiin vesille 29. toukokuuta 1943 ja se otettiin palvelukseen puoli vuotta myöhemmin 22. lokakuuta Montrealissa.

                                     

2. Kanadan laivasto

HMCS Matane saapui 13. marraskuuta 1943 Halifaxiin ja se aloitti kouluttautumisen St. Margarets Bayssä. Koulutus päätettiin Bermudalla. Alus liitettiin huhtikuussa 1944 Londonderryssä 9. saattajaryhmään johtoaluksena, minkä jälkeen se oli pääasiassa partiotehtävissä Britteinsaarten vesillä. Alus upotti 22. huhtikuuta yhdessä HMCS Swansean kanssa Saksan laivaston sukellusveneen U-311.

Alus osallistui Normandian maihinnousuun. Siihen osui 20. heinäkuuta Brestin edustalla liitopommi. HMCS Meon hinasi pahoin vaurioituneen aluksen Plymouthiin. Oltuaan kahdeksan ja puoli kuukautta korjattavana Dunstaffnagessa Skotlannissa alus siirrettiin koulutettavaksi Tobermoryyn, kunnes se suojasi 13. toukokuuta 1945 Greenockista saattueen JW67 Neuvostoliittoon. Alus joutui kuitenkin erkanemaan saattueesta 16. toukokuuta saattaakseen neljätoista antautunutta sukellusvenettä Trondheimistä Loch Eribolliin. Kesäkuussa käväistyään Gibraltarilla alus matkasi Londonderrystä Halifaxin kautta Esquimaltiin, jonne se saapui heinäkuussa. Alus poistettiin 11. helmikuuta 1946 palveluksesta.

Alus sijoitettiin reserviin, kunnes se myytiin vuonna 1947. Alus upotettiin Oyster Bayhin aallonmurtajaksi vuonna 1948.

                                     

2.1. Kanadan laivasto Aluksen päälliköt

Aluksen päällikköinä palvelivat:

  • Arthur Frank Capel Layard 4. huhtikuuta - 26. heinäkuuta 1944
  • Francis James Jones 29. maaliskuuta - 19. heinäkuuta 1945
  • F. W. T. Lucas 27. heinäkuuta - 19. syyskuuta 1944
  • J. M. Ruttan 20. syyskuuta 1944 - 3. helmikuuta 1945
  • William Roland Stacey 4. helmikuuta - 28. maaliskuuta 1945
  • Alan Herbert Easton 22. lokakuuta 1943 - 3. huhtikuuta 1944
  • Paul Dalrymple Taylor 20. heinäkuuta - 27. marraskuuta 1945
                                     

3. Lähteet

  • Macpherson, Ken: Frigates of the Royal Canadian Navy 1943-1974. Shrewsbury, Englanti: Tri-Service Press, 1989. ISBN 0-920277-22-5. englanniksi
  • Macpherson, Ken & Burgess, John: The Ships of Canadas Naval Forces 1910-1981 - A Complete pictorial history of Canadian warships. Toronto, Kanada: Collins Publishers, 1981. ISBN 0-00-216856-1. englanniksi
  • Friedman, Norman: British Destroyers & Frigates - The Second World War and After. Barnsley, Englanti: Seaforth Publishing, 2008. ISBN 978-1-84832-015-4. englanniksi
  • Gardiner Robert toim.: Conways All the Worlds Fighting Ships 1922–1946. Lontoo, Englanti: Conway Maritime Press, 1987. ISBN 0-85177-146-7. englanniksi
  • Freeman, David J.: Canadian Warship Names. St. Catharines, Ontario: Vanwell Publishing, 2000. ISBN 1-55125-048-9. englanniksi
                                     

4. Aiheesta muualla

  • Lavery, Brian: River-class Frigates and the Battle of the Atlantic - A Technical and Social History. Lontoo, Englanti: National Maritime Museum, 2006. ISBN 0-948065-73-7. englanniksi